Otyłość – najnowsze informacje o szybkiej utracie wagi.

lekarze specjaliści > Otyłość > Otyłość – najnowsze informacje o szybkiej utracie wagi.

Specjaliści Radzą

Otyłość – najnowsze informacje o szybkiej utracie wagi.

Szybka utrata wagi w początkowej fazie odchudzania może być według naukowców kluczem do eliminacji ponownego przybierania kilogramów. Osoby, które straciły ponad pół kilograma tygodniowo mają pięciokrotnie większe szanse na to, że nie przytyją ponownie niż te, które zrzucały tygodniowo około 0,2 kg.
Specjaliści od żywienia od dawna spierali się, czy na dłuższą metę lepiej jest chudnąć szybko czy pomału. Najnowsze badanie, którego autorami jest zespół uczonych z University of Florida, miało dowieść, czy chudnięcie w wolnym tempie przynosi efekt w postaci większej utraty kilogramów w dłuższym czasie w porównaniu do ekstremalnie szybkiej diety.
Naukowcy przebadali 262 kobiety w średnim wieku, których problemem była nadwaga. Badane poddano trwającemu sześć miesięcy programowi, którego celem było zachęcenie odchudzających się pań do redukcji kalorii i zwiększenia aktywności fizycznej. Celem była utrata około pół kilograma na tydzień.
Kobiety zostały podzielone na trzy grupy na podstawie wyników utraty wagi z pierwszego miesiąca. Te zakwalifikowane do grupy szybko tracącej kilogramy schudły w pierwszym miesiącu powyżej pół kilograma. Grupa średnia od 0,2 do 0,5 kg, zaś kobiety wolno gubiące kilogramy (poniżej 0,2 kg) trafiły do grupy trzeciej. Następnie naukowcy przyglądali się rezultatom odchudzania po sześciu i 18 miesiącach. Istotne dla wyników badania były zwłaszcza te przypadki, w których kobiety odzyskiwały już utraconą masę ciała.
Okazało się, że te, które w pierwszym miesiącu badania schudły najwięcej, przeważnie utrzymały ten sukces aż do końca. Kobiety z tej grupy schudły najwięcej, utrzymały nową wagę dłużej i miały mniejsze problemy z efektem jo-jo. Badania wykazały także, że grupa najszybciej chudnących miała największe szanse, aby długofalowo (po 18 miesiącach) zredukować swoją wagę nawet o 10 proc.
Raport z badań uczonych z Florydy znalazł się w Journal of Behavioural Medicine.

Otyłość - pozostałe artykuły

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl