Otyłośc i jej przyczyny

MEDserwis.pl >Otyłośc i jej przyczyny

Otyłośc i jej przyczyny

Co jest przyczyną tego, że zapadamy na otyłość, czy jest to tylko dlatego, że lubimy dobrze i obficie zjeść? A dlaczego właściwie lubimy w takich ilościach jeść?
I wreszcie dlaczego niektórzy jedząc tak dużo mają nadal smukłą sylwetkę a inni mimo narzucania sobie dragońskich zasad żywieniowych nadal tyją?
Problem z całą pewnością jest dość złożony i trudno znależć jednoznaczne odpowiedzi na wiele z tych pytań. Zasadniczo rozwój otyłości wynika z braku równowagi między dostarczaną organizmowi energią pod postacią żywmności a jej wydatkami. Może to być spowodowane albo nadmierną podażą tej energii, czyli dostarczaniem żywności w zbyt dużej ilości, albo zbyt małym zużywaniem tejże energii lub też obydwoma mechanizmami jednocześnie.
W powstawaniu otyłości współdziałają czynniki genetyczne jak też i środowiskowe. Rola tych pierwszych jest szczególnie widoczna w niektórych genetycznie uwarunkowanych jednostkach chorobowychprowadzących do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej w ciele (np. Zespół Wilsona i Turnera). Błędy, które powstają na poziomie informacji genetycznej mogą powodować, że mózg osoby otyłej dostaje błędną informację dotyczącą ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, co powoduje zwiększenie jej gromadzenia. Szacuje się, że czynniki genetyczne mogą stanowić do 40% przyczyn prowadzących do otyłości. Zgodność co do występowania nadwagi jest dwukrotnie wyższa u bliźniąt jednojajowych (czyli genetycznie identycznych), niż u rodzeństwa, a masa ciała osób dorosłych , które wychowywały się w rodzinach zastępczych jest bardziej zgodna z masą ciała rodziców biologicznych, niż rodziców adoptujących.
Otyłość może być również spowodowana przez różne choroby toczące się w naszym organizmie. Wtedy jest więc objawem jakiegoś procesu. Tak jest w uszkodzeniach, zapaleniu lub nowotworze okolicy strukturalnej mózgu jaką jest powzgórze odpowiedzialne min. za procesy sytości i głodu. Podobna sytuacja może występować w chorobach tarczycy, trzustki a nawet jajników.
Również przyjmowane leki mogą stać się przyczyną tycia. Do tej grupy zaliczyć należy głównie leki psychotropowe, przeciwdepresyjne, sterydy, leki wykorzystywane w leczeniu cukrzycy.
Wydaje się, że decydujący wpływ na genezę otyłości mają jednak warunki środowiskowe. Jednym z podstawowych czynników kształtującym naszą sylwetkę jest aktywność fizyczna. Wraz z rozwojem technicznym spada wydatek energetyczny związany z codzienną aktywością ruchową, a przez to rośnie ilość tkanki tłuszczowej w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Kobiety prowadzące siedzący tryb życia są siedmiokrotnie bardziej narażone na przybierania na wadze, natomiast mężczyźni czterokrotnie.
Do tych wszystkich czynników dołącza jeszcze niewłaściwa dieta, czyli spożywanie dużej ilości tzw. pustych kalorii, pokarmów obfitych w węglowodany, małych ilości warzyw i owoców, odżywianie się w tzw. fast-foodach.
Przyczyn tycia jest wiele, nie na wszystkie może mamy wpływ decydujący, jednak możemy świadomie regulować ilość naszej tkanki tłuszczowej. Wiele osób mając nawet obciążenia genetyczne potrafii zredukować masę i utrzymać prawidłową sylwetkę ciała.
I należy pamiętać, że nie zawsze wilczy apetyt jest oznaką zdrowia...

Otyłość - pozostałe artykuły

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl